A ketrecbe zárt fiú és más történetek egy gyermekpszichiáter jegyzetfüzetéből

2019, február 11 – 12:04 |   Laki Rita

Kép a könyv borítójáról

Szerzők: Bruce D. Perry-Maia Szalavitz

A ketrecbe zárt fiú és más történetek egy gyermekpszichiáter jegyzetfüzetéből 

Mit tanulhatunk a traumát átélt gyerekektől a veszteségről, a szeretetről és a gyógyulásról? Mi történik, ha egy kisgyereket trauma ér? Hogyan hat a bántalmazás az agyra képes-e meggyógyulni? Bruce Perry páciensei elképzelhetetlen rémségeket éltek át: népirtást, szüleik meggyilkolását, családi erőszakot, szekrényben és ketrecben, világtól elzárt szektában töltött éveket.
A kiváló gyerekpszichiáter történetei azt példázzák, hogy a trauma miként hat a gyerekek agyára, hogyan befolyásolja személyiségük alakulását. Ismerteti, milyen kreatív módszerekkel képes enyhíteni a súlyosan traumatizált gyerekek fájdalmát, hogy egészséges felnőttekké válhassanak.
A rendkívüli szaktudással és empátiával megírt, szívbe markoló könyv drámai erővel figyelmeztet arra, hogy csak akkor remélhetjük a gyógyulást, csak akkor tudunk segíteni a traumák leküzdésében, a továbblépésben, ha minél jobban megismerjük az agy működését.
„A szerző egyéni tapasztalatain, sikerein és kudarcain keresztül mutatja be rendkívül szemléletesen, izgalmasan és olvasmányosan, hogy csupán pár perces stressz is képes egy életre megváltoztatni az agyat. De azt is, hogy az egészséges emberi kapcsolatok milyen gyógyító erővel bírnak. Fontos könyv, melynek elolvasását szívem szerint minden, gyerekkel foglalkozó szakember számára kötelezővé tenném.” /Gyurkó Szilvia, jogász/
„Miért nézünk erőszakos filmeket? Miért olvasunk izgalmas, ám rettegést keltő könyveket? Az adrenalinlöket vagy a megkönnyebbülés pozitív élménye miatt? Bruce D. Perry könyve magát a rettegést ábrázolja a bántalmazást, erőszakot, elhanyagolást átélt gyerekek sorsán keresztül. Létezik-e az ilyen traumából felgyógyulás? Megtanul-e beszélni a ketrecben, kutyaként nevelt fiú?” Földi Rita, neuropszichológus, egyetemi docens/